Rijbaankussens op voorraad. N-VA doet oproep aan de Leuvenaar voor creatief hergebruik en vraagt meteen ook naar een evaluatie door de stad van de zone 30.

Op 1 maart 2025, over deze onderwerpen: Goed bestuur, Mobiliteit

Hoe zou het nog zijn met de Leuvense rijbaankussens? In het kader van de invoering van een uitgebreide zone 30 in de deelgemeenten door ex-schepen David Dessers, verschenen er her en der rijbaankussens in het Leuvense straatbeeld. De trillingen en het lawaai die ze meebrachten zorgden echter voor heel veel overlast en slapeloze nachten. N-VA raadsleden Zeger Debyser en Debby Appermans trokken ten strijde en de stad liet ze uiteindelijk op verschillende plaatsen weghalen.

In afwachting van het bestuursakkoord vroeg fractieleider Zeger Debyser via een schriftelijke vraag naar die rijbaankussens. N-VA Leuven kwam het volgende te weten.

Zeger Debyser: “Er werden in 2023 69 rijbaankussens aangekocht door de stad voor maar liefst 120.000 euro. 56 werden er geplaatst, maar 36 daarvan werden inmiddels terug verwijderd! Ze werden verwijderd wegens de hinder (lawaai en trillingen) die ze veroorzaakten voor de omwonenden, vooral op die plaatsen waar de woningen dicht tegen de rijbaan zijn gelegen. Tevens werden enkele rijbaankussens weggehaald op vraag van organisatoren van wielerwedstrijden.”

Debby Appermans: “In Leuven liggen nog 24 rijbaankussens, in de Brusselsestraat (daar liggen ze al van voor de laatste bestelling), ’s Hertogenlaan, Geldenaaksebaan, Borstelstraat, Platte-Lostraat, Baron Descampslaan en Remylaan. Momenteel zijn er bij de dienst beheer en onderhoud openbaar domein nu 49 rijbaankussens op stock. Deze kunnen deels worden gebruikt bij herstel van de resterende kussens. Voor de overschot is momenteel nog geen bestemming gevonden.”

Raadsleden Debyser en Appermans: “Heel die rijbaankussensaga is maar weer eens een voorbeeld van een falend mobiliteitsbeleid. We hopen dat de resterende rijbaankussens geen overlast meer bezorgen voor de omwonenden. Misschien moeten we de Leuvenaar creatieve voorstellen laten doen voor het recycleren van de overschot aan rijbaankussens? Naar aanleiding van dit antwoord herhalen we meteen ook onze vraag om de uitbreiding van de zone 30 te evalueren. In schoolbuurten en woonwijken kan de zone 30 blijven. Op sommige plaatsen kunnen dynamische borden de situatie optimaliseren. En op afgelegen verbindingsstraten zoals de Leming en de Schoolbergenstraat kan de zone 50 beter terug worden ingevoerd maar met handhaving. Voor de verkeersveiligheid worden, waar mogelijk, trouwens beter afgescheiden fietspaden aangelegd.”

Contacteer:

  • Fractievoorzitter Zeger Debyser: 0491/22 71 52 zeger.debyser [at] n-va.be
  • Gemeenteraadslid Debby Appermans: debby.appermans [at] n-va.be

Hoe waardevol vond je dit artikel?

Geef hier je persoonlijke score in
De gemiddelde score is